Forum Eksperckie Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej wystartowało!
Zapraszamy do zapoznania się z bogatą bazą wiedzy przygotowanej przez współpracujących z SEREN ekspertów z zakresu Energii Nuklearnej.
Na Forum Eksperckim zadasz pytanie i otrzymasz na nie odpowiedź. Odwiedź forum »

SEREN

Stowarzyszenie Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej

Stowarzyszenie Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej (SEREN) jest organizacją non-profits, która stawia sobie za cel informowanie w sposób kompleksowy i obiektywny o kwestiach dotyczących energii, w tym w szczególności zapoznawanie z zaletami, jakie ma produkcja energii nuklearnej oraz jednoczenie osób, które popierają użytkowanie tego źródła energii w celach pokojowych, z zachowaniem szacunku dla środowiska naturalnego, zwłaszcza w kwestii odpadów nuklearnych.

Dowiedz się więcej

Energia Nuklearna

w liczbach

11%

Energia jądrowa jest używana do generowania około 11% energii elektrycznej na świecie

73%

Udział energii pochodzącej ze źródeł jądrowych we Francji

51%

Udział energii pochodzącej ze źródeł jądrowych na Słowacji

52%

Udział energii pochodzącej ze źródeł jądrowych w Belgii

Czy wiesz, że?

  • Rozszczepienie jądra atomowego


    rodzaj rozpadu promieniotwórczego wzbudzonego jądra atomowego ciężkich pierwiastków na ogół na dwa, czasem na więcej fragmentów, również będących jądrami atomowymi. Zjawisku towarzyszy emisja neutronów i kwantów gamma oraz wydzielenie znacznej ilości energii (defekt masy). Powstałe w wyniku rozszczepienia jądra atomowego fragmenty mają nadmiar neutronów, które emitowane są z tych jąder po rozszczepieniu (część jako neutrony opóźnione). Istnieją rozszczepienia jądra atomowego spontaniczne (inaczej samorzutne), gdy jądro ulega rozszczepieniu po spontanicznym wzbudzeniu o charakterze fluktuacji (zjawisko występuje w przypadku bardzo ciężkich jąder, charakteryzuje go właściwy danemu izotopowi czas połowicznego rozpadu), oraz rozszczepienia jądra atomowego wymuszone, gdy wzbudzenie jądra wynika z absorpcji protonu, neutronu, deuteronu, kwantu gamma (zjawisko fotorozszczepienia) itp. Z praktycznego punktu widzenia największe znaczenie mają własności rozszczepienia jąder uranu i plutonu, gdyż izotopy 235U, 233U oraz 239Pu ulegają rozszczepieniu już przy bombardowaniu neutronami o dowolnie małej energii (nawet neutronami termicznymi), podczas gdy większość izotopów ciężkich pierwiastków ulega rozszczepieniu od pewnej progowej energii bombardującego neutronu. Pojedynczy akt rozszczepienia jądra atomowego może w sprzyjających warunkach indukować (poprzez emitowane neutrony) dalsze rozszczepienia, prowadząc do reakcji łańcuchowej, co znalazło zastosowanie w reaktorze jądrowym i broni jądrowej. Zjawisko rozszczepienia jądra atomowego odkryli w 1938 O. Hahn z F. Strassmanem

    Więcej

Partnerzy

SEREN

Chcesz dowiedzieć się więcej o SEREN?

Skontaktuj się z nami lub dołącz do nas w mediach społecznościowych: